میلادی به شمسی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

5 اصل اساسی تبدیل تاریخ میلادی به شمسی + [معرفی سایت تبدیل تاریخ]

در این مقاله تغییر و تبدیل را در ارتباط با سه نوع تقویم مورداستفاده در ترجمه‌های رسمی در ایران بررسی می‌کنیم: قمری به میلادی به شمسی  (miladi to shamsi) و در ادامه بحث کاملی از دانش مفهومی (‏تقویم)‏، با تمرکز بر تفاوت‌های ذاتی موجود بین این تقویم‌ها ارائه می‌دهد؛ سپس اطلاعات بیشتری را در مورد محاسبات دستی تاریخ، و در نهایت اطلاعاتی را در مورد برخی از وب سایت‌ها و نرم‌افزارهای مفید ارائه می‌دهیم.

1.چگونگی تبدیل تاریخ در ترجمه رسمی ایران میلادی به شمسی (miladi to shamsi)

تاریخ اسناد رسمی در ایران بر اساس تقویم شمسی (‏هجری شمسی) ‏تاریخ‌گذاری شده‌اند. برخی از اسناد تاریخی مانند رویدادهای مذهبی نیز ممکن است شامل تاریخ‌ها و توضیحات قمری (‏هجری قماری)‏باشد. با این حال این اطلاعات تنها ثانویه است و برای ثبت یا ارجاع به سند استفاده نمی‌شود مگر اینکه به زمان حضرت محمد (‏ص)‏باز گردد. این به این دلیل است که تقویم هجری که مبتنی بر حرکت ماه در منظومه شمسی است، شامل تغییراتی است که ردیابی آن‌ها دشوار است. بنابراین تقویم شمسی که تا حد زیادی چنین نوساناتی را مستثنی می‌کند، برای ثبت تاریخ‌ها استفاده می‌شود.

تقویم شمسی

2.انواع تقویم و تبدیل تاریخ(میلادی به شمسی miladi to shamsi )

1. تقویم خورشیدی 

تقویم ایرانی جدید در سال ۱۹۲۵ به تصویب رسید و جایگزین تقویم سنتی قرن یازدهم شد. تقویم شامل ۱۲ ماه است که شش روز اول آن ۳۱ روز، پنج ماه بعدی ۳۰ روز، و ماه آخر ۲۹ روز در یک سال عادی و ۳۰ روز در یک سال کبیسه است. ماه‌های خورشیدی به شرح زیر هستند:

بنابراین هر ترجمه خوبی نیاز به تبدیل تاریخ بین تقویم‌های مختلف دارد. پس لازم است بدانید که چگونه تاریخ‌های میلادی به شمسی (miladi to shamsi) و بالعکس تبدیل کنید. این کار نیاز به درک کاملی از ماه‌های قمری، شمسی و میلادی دارد که شامل این است که هرکدام چند روز دارند؟ سال کبیسه چیست؟ و غیره…

تقویم خورشیدی
ماه ها روزها ماه ها روزها
1. فرودین 31 7. مهر 30
2. اردیبهشت 31 8. آبان 30
3. خرداد 31 9. آذر 30
4. تیر 31 10. دی 30
5. مرداد 31 11. بهمن 30
6. شهریور 31 12. اسفند 29

هرسال از روزی آغاز می‌شود که در آن، یا ظهر یا بعدازظهر تاریخ شمسی در مرجع طول جغرافیایی برای زمان استاندارد ایران (‏۵۲ ° ۳۰ ‘ E)است‏ که اعتدال مارس رخ می‌دهد. روزها از نیمه‌شب در منطقه زمانی استاندارد آغاز می‌شوند. هیچ سال کبیسه ای وجود ندارد. ۳۶۶ روز در الگوی منظم تکرار نمی‌شود، بلکه در هر زمان که آن تعداد روز بین اعتدالین در نصف‌النهار مرجع سپری می‌شود، رخ می‌دهد. بنابراین تقویم کاملا با فصل‌ها هم تراز است.

۲. تقویم میلادی

تقویم میلادی توسط پاپ گریگوری سیزدهم اعلام شد و در سال ۱۵۸۲ در بیشتر ایالت‌های کاتولیک به اجرا درآمد. ۴ اکتبر ۱۵۸۲ از تقویم ژولیان تا ۱۵ اکتبر در تقویم جدید دنبال شد و اختلاف بین تقویم ژولیان و تعادل از آن تاریخ را تصحیح کرد. لازم به ذکر است که تقویم میلادی امروزه به طور جهانی در کشورهای غربی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در تجارت بین‌المللی در زمان‌های مختلف توسط کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تقویم میلادی
ماه ها روزها ماه ها روزها
1. ژانویه 31 7. جولای 31
2. فوریه 28 8. آگوست 31
3. مارس 31 9. سپتامبر 30
4. آوریل 30 10. اکتبر 31
5. مه 31 11. نوامبر 30
6. ژوئن 30 12. دسامبر 31

فوریه ، کوتاهترین ماه در تقویم میلادی ، بسته به اینکه در یک سال کبیسه رخ دهد یا نه ، 28 یا 29 روز است. تقویم میلادی تصحیح جزئی در جولیان ارائه می دهد. در تقویم جولیان ، هر 4 سال یک بار سال کبیسه رخ می دهد که در آن فوریه 29 به جای 28 روز دارد ، اما در تقویم میلادی ، سالهای تقسیم بر 100 سال کبیسه نیستند ، مگر اینکه بر 400 تقسیم شوند. همانطور که در تقویم جولیان ، روزها از نیمه شب آغاز می شود.

3. تقویم قمری

تقویم قمری (به نام تقویم اسلامی ، اسلامی و هجری نیز شناخته می شود) کاملاً قمری است و شامل دوازده ماه متناوب 30 و 29 روزه است و ماه 29 روز پایانی در طی سالهای کبیسه به 30 روز افزایش می یابد. سالهای کبیسه یک چرخه 30 ساله را دنبال می کنند و در سالهای 1 ، 5 ، 7 ، 10 ، 13 ، 16 ، 18 ، 21 ، 24 ، 26 و 29 اتفاق می افتد. روزها در غروب خورشید آغاز می شوند. تقویم در روز جمعه ، شانزدهم ژوئیه 622 میلادی در تقویم جولیان ، روز جولیان 1948439.5 ، روز مهاجرت محمد از مکه به مدینه ، با غروب خورشید در روز قبل به عنوان اولین روز از ماه اول سال 1 هجری آغاز می شود ، آغاز می شود. (Anno Hegiræ ، کلمه عربی “جدا کردن” یا “رفتن” است.) روزها مطابق با موقعیت آنها در هفته نامگذاری می شوند. بنابراین: یکشنبه اولین روز و شنبه هفتم است و هفته در نظر گرفته می شود از شنبه شروع می شود.

تقویم قمری
ماه ها روزها ماه ها روزها
1. محرم 30 7. رجب 30
2. صفر 29 8. شعبان 29
3. ربیع الاول 30 9. رمضان 30
4. ربیع آتثانی 29 10. شوال 29
5. جماد العلا 30 11. ذوالقضا 30
6. جماد الثانی 29 12. ذی الحجه 29

تقویم ارائه شده در اینجا معمول ترین تقویم مدنی در جهان اسلام است. برای اهداف مذهبی ، ماه ها با اولین رصد هلال ماه جدید مشخص می شوند. در نتیجه این ، تاریخ مشابه میلادی بسته به مکان و زمان رویت هلال ممکن است دو تا چهار تاریخ معادل هجری داشته باشد.

3. محاسبات

1.تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

همانطور که در مورد فوریه در تقویم میلادی، اسفند ممکن است بین 29 روز در یک سال عادی و 30 روز در یک سال کبیسه در تقویم شمسی در نوسان باشد. بااین‌وجود، تقویم‌ها فصلی مطابقت ندارند، ازاین‌رو درحالی‌که فوریه در تقویم میلادی اواسط زمستان است، اسفند آخرین ماه زمستان و آخرین ماه سال را در تقویم شمسی نشان می‌دهد؛ بنابراین، درحالی‌که یک سال میلادی اندکی پس از آغاز زمستان آغاز می‌شود، سال نو پارسی تقریباً در ابتدای بهار آغاز می‌شود.

محاسبه دستی تاریخ میلادی به شمسی

یک منبع احتمالی سردرگمی نقطه عطف سالها است که در دو فرهنگ متفاوت است. در تقویم میلادی ، نقطه عطف همیشه در ساعت 12:00 نیمه شب 31 دسامبر است. از این رو هیچ نگرانی در مورد 6 ساعت اضافی برای سال کبیسه بعدی وجود ندارد ، در حالی که تقویم اسلامی نقطه عطف t را در 12 نیمه شب لزوما در نظر نمی گیرد. در تقویم هجری قمری نقطه عطف ممکن است یک سال صبح زود باشد ، یک سال دیگر اواخر بعدازظهر ، حتی یک ساعت دیگر 3:00 صبح یک سال دیگر و غیره …

4. دلیل اختلاف بین ساعت های عطف:

یک منبع احتمالی سردرگمی نقطه عطف سال‌ها است که در دو فرهنگ متفاوت است. در تقویم میلادی، نقطه عطف همیشه در ساعت 12:00 نیمه‌شب 31 دسامبر است. ازاین‌رو هیچ نگرانی در مورد 6 ساعت اضافی برای سال کبیسه بعدی وجود ندارد ، در حالی که تقویم اسلامی نقطه عطف t را در 12 نیمه‌شب لزوماً در نظر نمی‌گیرد. در تقویم هجری قمری نقطه عطف ممکن است یک سال صبح زود باشد، یک سال دیگر اواخر بعدازظهر، حتی یک ساعت دیگر 3:00 صبح یک سال دیگر و غیره …
این اختلاف البته نه‌تنها از نظر تبدیل تاریخ بین دو تقویم سردرگمی ایجاد می‌کند، بلکه پارسیان را با پایان وقت یک سال تا آغاز سال نو میلادی با برخی از وقت‌های اضافی روبرو می‌کند که ظاهراً متعلق به هیچ‌کدام نیست! بنابراین، وقتی یک سال جدید مثلاً در ساعت 6:00 عصر شروع می‌شود، اتفاق‌نظر وجود ندارد که زمان بین 6:01 بعدازظهر و نیمه‌شب متعلق به کدام سال است. به همین دلیل است که گاهی اوقات هیچ تطابق کاملی بین تاریخ‌های تبدیل شده وجود ندارد. فقط نرم‌افزارهای پیچیده‌ای که می‌توانند در هرسال از تقویم‌های میلادی و شمسی سوابق مربوط به هرسال را ثبت کنند می‌توانند مطابقت دقیق تاریخ بین دو تقویم را ارائه دهند.

مثال عددی:

در زیر روش دستی تبدیل تاریخ بین تقویم‌های ذکر شده در بالا آورده شده است، بااین‌وجود رزرو، استفاده از این روش می‌تواند منجر به یک یا دو روز حاشیه خطا شود. این البته به دلیل اختلافاتی است که در بالا توضیح داده شد. برای تبدیل تاریخ میلادی به شمسی خود، به ترتیب مبالغ 21/2/621 را به ارقام ماه‌ها / روزها / سال اضافه کنید، اگر شخصی در دی یا بعد از آن (ماه فارسی) متولد شد، باید 622 را به رقم سال اضافه کنیم. به‌عنوان‌مثال، اگر تاریخ ایرانی 7 فروردین باشد، معادل میلادی چیزی شبیه به این خواهد بود:

 روز: 7 + 21 = 28
ماه: 1 + 2 = 3
سال: 1377 + 621 = 1998

بنابراین تاریخ تبدیل شده (با حاشیه خطای احتمالی یک تا دو روز) 28 مارس 1998 است. بااین‌حال، همه چیز همیشه خیلی ساده نیست. اگر ارقام از سقف خود فراتر روند، برای مثال اگر رقم “روز” از حداکثر 31 یا عدد “ماه” از 12 بیشتر شود، چه می‌کنیم؟ این تاریخ فارسی را در نظر بگیرید: 17 بهمن 1354. با استفاده از فرمول فوق، به دست می‌آوریم:

روز: 17 + 21 = 38
ماه: 11 + 2 = 13
سال: 1354 + 622 = 1976

5. وب سایت های معتبر تبدیل تاریخ 

فهرست